Ako hranie hier môže zlepšiť vašu tímovú prácu

Inovácie, kreativita, spolupráca, tímový duch, leadership… Na týchto charakteristikách stoja firmy, pre ktoré chce takmer každý pracovať. Patríte k nim? Alebo ste na ceste?

Na Slovensku zvykneme viniť obmedzené zdroje, nekompetentné osoby, nedosiahnuteľné ciele, alebo neporaziteľných konkurentov. No často stačí zmeniť prístup, alebo nastavenie a nechať sa inšpirovať myšlienkou „malých zmien, ktoré prinášajú veľké výsledky“.  V tomto článku vám ponúkneme jeden spôsob, ako sa posunúť dopredu. Nie je síce jednoduchý, za to je príjemný a zábavný. Čo to je? Hranie hier.

 

Čo na to vedci?

Ľudský mozog je tak úžasný, že nerozlišuje realitu od imaginárneho sveta. Stačí si živo a detailne predstaviť nejakú situáciu a naše telo na ňu začne reagovať. Mozog ho donúti  správať sa tak, akoby sa to skutočne dialo. Športová psychológia tento fenomén využíva už nejakých 30 rokov, naštartoval ho výskum Dr. Blaslotta, ktorý urobil experiment na hráčoch basketbalu.

 

Skúste si tento malý experiment:

Posaďte sa, spravte si pohodlie a začnite pomaly dýchať – hlboký nádych, výdych. Zopakujte pomalé a hlboké dýchanie ešte niekoľko krát. Pomaly si zatvorte oči, vnímajte ako sa váš hrudník s každým nádychom dvíha a klesá s každým výdychom. Predstavte si, že stojíte v krásnej, slnečnej kuchyni. Cítite, ako sa slnečné lúče dotýkajú vašej pokožky. Teraz upriamte pohľad na drevenú dosku na krájanie, ktorá leží na novej kuchynskej linke. Na doske leží žltý, stredne veľký citrón. Predstavte si jeho sýtu žltú farbu a takmer dokonalý tvar. Natiahnite sa za ním rukou a skúste aký je na dotyk. Jeho kôrka je nerovnomerná a pórovitá. Cítite to? Vedľa drevenej dosky vidíte ostrý kuchynský nôž. Položte citrón naspäť na drevenú dosku na krájanie a vezmite si nôž do rúk. V ľavej ruke máte nôž a v pravej držíte pevne krásny, žltý a šťavnatý citrón. Teraz citrón pomaly rozkrojte na dve polovice. Sledujte ťahavý pohyb noža, pozorujte ako dužina citróna púšťa šťavu a drobné kyslé kvapky padajú na drevenú dosku. Teraz citrón prekrojte na štvrtiny a odložte nôž bokom. Vezmite si časť citróna do ruky a priložte k nosu. Cítite jeho sviežu kyslastú vôňu? Teraz zoberte citrón, dotknite sa vašich pier a z chuti sa doň zahryznite a vytlačte si všetku šťavu do úst.

 

Čo sa práve udialo? Ak ste experiment urobili poctivo, tak sa neuróny vo vašom mozgu aktivovali spomienkou (jednoduchým mentálnym obrazom) a vaše telo následne zareagovalo  na kyslosť aj napriek tomu, že ste citrón reálne nezjedli. Vcelku ľahké ako oblbnúť mozog, však?

Vďaka tomuto fenoménu je hranie hier v kontexte práce tak silné a účinné. Simulácie a hry sa môžu javiť ako spôsob zábavy, čo krátkou prestávkou od práce, no ak viete ako na to, zmeníte ich na nástroj na vytvorenie „lepšej“ reality. Všetky získané informácie a schopnosti, ktoré sa v hre naučíte, dokážete využiť v reálnom pracovnom prostredí.

 

O akých hrách hovorím?

Je zrejmé, že nehovorím o videohrách, tie sa väčšinou hrávajú jednotlivo a každý hráč hrá sám za seba. Pridajte k tomu ešte silnú súťaživosť a máte zaručený spôsob ako tímovú atmosféru vo firme pokazíte. Ale o tom sme písali dávnejšie. Nehovorím tiež o hrách, kde výsledok je založený na náhode, alebo šťastí, kde má účastník malú možnosť ovplyvniť priebeh hry a výsledok. V tomto článku je reč o hrách typu EnterTraining.

EnterTraining je koncept, ktorý kombinuje tréning (training) a zábavu (entertainment). Používa rovnaké princípy ako používame vo firmách: dostupné prostriedky využívame na dosiahnutie cieľov, čo je následne odmenené istou formou odmeny. Prostriedkami môžu byť vedomosti a zručnosti a cieľmi riešenie problémov, či výziev.

Existujú rôzne typy tréningov a workshopov založených na hrách:

Všetky tieto hry majú spoločné prvky : komunikáciu v reálnom čase, náročné úlohy a spoluprácu medzi všetkými účastníkmi. Pri týchto hrách sa zabavíte a veľa naučíte.

A čo je najdôležitejšie: všetci v týchto hrách vyhrávajú. Nie zmanipulovaným výsledkom, ale faktom, že v týchto hrách osobnostne rastú jednotlivci aj tímy. Cieľom nie je zlatá medaila, ale zlepšenie pracovných procesov, návykov a zručností. A z toho vyplýva vyššia výkonnosť a výraznejšia spokojnosť s prácou.

Výhody hrania teambuildingových hier

Môže to znieť ako preháňanie (hlavne pre ľudí, ktorí majú skúsenosť s nesprávne zvolenými hrami) no veda aj naši klienti to dokazujú, že hranie EnterTraining hier vo firmách má dlhodobý pozitívny účinok pre jednotlivcov, tím, aj celú firmu. Pozrime sa na niekoľko špecifík a výhod, ktoré získate, ak zaradíte koncept EnterTraining do vašej firemnej stratégie.

  1. Každá hra má jedinečný účel – v závislosti od potrieb vašej firmy môžete hry použiť na zlepšenie špecifických zručností, ako napríklad strategické myslenie, riešenie problémov, zlepšenie zákazníckeho servisu, time managementu, networkingu…
  2. Každá hra zjednocuje pracovnú skupinu, alebo tím. V EnterTraining hrách ide o rozbitie konceptu „ja sám mám málo“ (v angličtine je na to dobrý výraz „Silo Mentality“). Ide o to, aby sme hrou dokázali do skupiny vniesť atmosféru dôvery, empatie, porozumenia a podporili ochotu ľudí zdieľať a spolupracovať.
  3. Každá hra obsahuje zložité výzvy, ktoré si vyžadujú rôzne zručnosti. Výzvy ležia na hranici zvládnuteľnosti – to je dobrý spôsob, ako odhaliť individuálne schopnosti každého člena a skombinovať ich so schopnosťami zvyšku skupiny. Komplexné výzvy nám tiež pomáhajú lepšie pochopiť pracovný štýl, spôsob uvažovania a riešenia problémov nás aj našich kolegov.
  4. Každá hra zlepšuje komunikáciu, ktorá je jedným z určujúcich faktorov úspechu a spokojnosti v práci.
  5. Každá hra podporuje prekonávanie spoločných výziev a zvyšuje angažovanosť zamestnancov, inšpiruje a motivuje tím, aby pracoval na dosiahnutí spoločných cieľov.
  6. Každá hra má to najdôležitejšie na záver – skúsený facilitátor prevedie ľudí celým procesom hry a vytiahne z nej tie najdôležitejšie informácie a schopnosti, ktoré sa účastníci naučili. Následne ich prepojí s reálnymi situáciami, ktoré daný ľudia v práci zažívajú. Iba tak má hra pozitívny dopad nielen na ľudí, ale aj na firmu pre ktorú títo ľudia pracujú.

Verím, že vďaka experimentu s citrónom ste si na vlastnej koži zažili, že simulácia môže byť podobne účinná ako reálna skúsenosť a hranie EnterTraining hier dokáže mať výrazne pozitívny vplyv na spokojnosť aj výkon vašich zamestnancov. To najlepšie z EnterTraining hier nájdete aj na našom webe: FreshBiz, Peak Performance, Go Team, Trade Winds, Bean Around the World, Beat the Box.

 

PS: V zahraničí existuje niekoľko expertov, ktorí sa zaoberajú dizajnovaním hier, ktoré sa používajú vo firemnom prostredí. Jedným z nich je náš kamarát Bo Kruger, mrknite jeho web.

PS2: Tento článok je doplnenou verziou textu, ktorý pôvodne napísal náš partner v Lotyšsku, Darius Lomsargis